Volkswagen decentralizacija – pigaus automobilio projektas

volkswagen
Volkswagen plėtra

Volkswagen decentralizacijos išbandymas – pigaus automobilio projektas – „Automotive News Europe“ apžvalgininkas Andreas Cremeris pastebi, kad ekonominio Indijos rinkai skirto automobilio projektas parodys, kiek sėkmingos yra Volkswagen grupės vadovo Matthiaso Muellerio pastangos decentralizuoti didžiausią Europos automobilių gamintoją. Dar kovo mėnesį M.Muelleris sakė šio projekto koordinavimą pavedęs „Škoda“ markei, kuri dėl galimos partnerystės derasi su Indijos gamintoju „Tata Motors“. Šaltinių teigimu, „Škoda“ gavo leidimą savarankiškai priimti tolesnius sprendimus apie juos informuodama Wolfsburgo mieste Vokietijoje įsikūrusią Volkswagen grupės vadovybę.

Tai yra pirmasis stambus „Škoda“ vadovaujamas tarptautinis projektas nuo pat 2000 m., kuomet šios čekiškos markės kontrolę visiškai perėmė Volkswagen grupė. Volkswagen ne tik suteikė savarankiškumo „Škoda“ šiame projekte, bet ir pradėjo rengti vadovybės susitikimus ne Vokietijoje – pavyzdžiui, balandį pirmasis toks susitikimas įvyko Šanchajuje. Visa tai rodo, jog M.Muelleris išties stengiasi suteikti daugiau galių atskiroms markės bei regionams.

Analitikai mano, jog dėl Volkswagen nesėkmių kai kuriose rinkose reiktų kaltinti būtent griežtą Wolfsburge įsikūrusios centrinės vadovybės kontrolę. Pavyzdžiui, Volkswagen niekaip nepavyksta nei prisiderinti prie JAV pirkėjų skonio, nei sukurti pigaus automobilio besivystančioms rinkoms. Visiems prieinamo automobilio poziciją turėjęs užimti „Lupo“ buvo gaminamas tik septynerius metus ir nesulaukė antros kartos modelio dėl menkos paklausos, tuo tarpu bandymas bendradarbiauti su „Suzuki Motor“ irgi nebuvo sėkmingas.

„Škoda“ turi ilgą ekonominių modelių gamybos istoriją, tad būtent ji labiausiai tinka naujajam pigaus automobilio projektui. Šiuo metu „Škoda“ analizuoja galimybes panaudoti „Tata Motors“ mažų kainų gamybos platformą. Jei pasisektų, Volkswagen grupė galėtų atsiriekti dalį vienos iš sparčiausiai augančių rinkų, o tai tikrai pagelbėtų konkurencinėje kovoje su „Toyota Motor“ dėl didžiausio automobilių gamintojo titulo. Vis dėlto tai nebus lengva – visai neseniai „General Motors“ pranešė pasitraukiantis iš Indijos dėl pernelyg aršios konkurencijos.

Apžvalgininkai taip pat abejoja, ar Volkswagen grupei pavyko visiškai atsikratyti senųjų centralizavimo įpročių. Pavyzdžiui, kuomet Volkswagen Chattanooga gamykla JAV susidūrė su sunkumais paleisdama naujo „Atlas“ visureigio gamybą, grupės administracija nepratęsė gamyklos vadovo kontrakto ir tepranešė, jog jis sugrįžta į Vokietiją. M.Muellerio decentralizavimo planams gali trukdyti ir didelę įtaką Volkswagen valdymui turinti Žemutinės Saksonijos žemė bei darbininkų profsąjungos, nes jie gali blokuoti galių perdavimą kitiems regionams.

Dauguma M.Muellerio reformų siekiama paskatinti darbuotojus veikti bei naikinamos vadovybės privilegijos. Buvo imtasi ir tokių simbolinių veiksmų kaip administracijai skirto lėktuvo pardavimas bei vadovų valgymo patalpų atvėrimas visiems darbuotojams, tačiau didesnę reikšmę turi vyresniųjų inžinierių teisų praplėtimas, leidžiant jiems kontroliuoti biudžetus ir terminus. M.Muelleris taip pat net trečdaliu sumažino vadovybės komitetų skaičių ir darbuotojai teigia jaučią permainas – anot jų, iki dyzelinių variklių krizės administracija buvo nutolusi, o dabar santykiai normalizuojasi.

Siekdamas paskatinti darbuotojus siekti inovacijų ir nebijoti rizikuoti, Volkswagen svarsto galimybę didinti darbo užmokestį net 20 tūkst. vadovų. Kaip pastebi grupės žmogiškųjų išteklių skyriaus vadovas Karlheinzas Blessingas, darbuotojai yra skatinami prisiimti atsakomybę, tačiau tam prireiks laiko. Jis taip pat sutinka, jog, visų pirma, darbuotojas turi jaustis užtikrintas ir nebijoti, jog nesėkmės atveju bus nulinčiuotas.

Tikimasi, jog toks liberalesnis vadovavimo stilius pagerins įmonės rezultatus. Elmaras-Marius Licharzas, vienas iš keturių naujų Volkswagen modelių linijų vadovų, sako, jog dizaineriai ir inžinieriai, dirbantys prie 2019 m. pasirodysiančio aštuntos kartos „Golf“, grafiką lenkia net dviem mėnesiais. Produktų kūrimo tempas išaugo sumažėjus kontroliuojančių pareigūnų kiekiui. Kaip pastebi E.M.Licharzas, grupės vadovo dalyvavimas kiekvieno naujo modelio kūrime kelią labai daug trikdžių, o dabar svarbiausia yra bendradarbiavimas ir savarankiškumas. Vis dėlto kaip kurie analitikai ir investuotojai Volkswagen grupei toliau priekaištauja dėl nepakankamo atvirumo nepriklausomiems tyrimams bei nenoro vadovais skirti specialistus iš šalies – aukščiausius postus čia dažnai užima įmonės veteranai.

Rekomenduojame :

„Volkswagen“ plečia „ID. Buzz“ gamą: pristato naują bazinę ir top...
„Volkswagen ID. Buzz“ „Volkswagen“ komercinių automobilių padalinys „Volkswagen Commercial Vehicles“ plečia...
„Continental AG“ paskelbė, kad sumažino finansinę prognozę 2024 metams
Continental AG „Continental AG“, viena iš didžiausių pasaulyje automobilių dalių ir...
Naujo tipo „Audi“ automobilių žymėjimas - ką reiškia ženklinimo skaičiai
„Audi“ automobilių žymėjimas Dar gana neseniai „Audi“ pradėjo naudoti visiškai naujo...