Vidaus degimo variklis automobiliuose – ar jau laikas juos nurašyti

variklis
Vidaus degimo variklis

Be variklio automobilis būtų beprasmis ir niekam nereikalingas daiktas. Būtent variklis yra elementas, kuris užtikrina pagrindinę automobilio savybę – važiuoti. Kokie varikliai geriausi? Kaip jie evoliucionuoja, ir ar jau metas laidoti vidaus degimo variklius? Ekonomiški dyzeliniai, turbobenzininiai, turintys keturis cilindrus eilėje, ar V formos šešių cilindrų varikliai – apie tai ir dar daugiau LRT.lt pasakoja Vilniaus Gedimino technikos universiteto docentas Alfredas Rimkus bei Vilniaus automechanikos ir verslo mokyklos profesijos mokytojas ekspertas Vitalijus Kabelis.

Pasakymas, kad variklis yra automobilio širdis, nėra tik vaizdinga metafora. Automobilio variklis – kaip žmogaus kūne širdis, jis ne tik atsakingas už tai, kad transporto priemonė judėtų, bet ir palaiko kitų sistemų funkcionavimą. A. Rimkus pateikia dar vieną pavyzdį, kodėl variklį galima prilyginti širdžiai. „Net ir variklių bandymų metu yra daroma kardiograma. Moksliniuose tyrimuose yra matuojamas slėgis cilindre, kaip jis kinta per ciklą, ir iš tos diagramos, kaip ir širdies kardiogramos, galima nustatyti variklio būklę ir apskaičiuoti jo galingumą, nebandant jo ant specialaus stendo. Todėl asociacijų su žmogaus širdimi tikrai galime surasti“, – pasakoja A. Rimkus.

Tepalų bazė

Kalbėdamas apie tai, ar pastaruoju metu įvyko esminių variklių konstrukcijos pasikeitimų, A. Rimkus sako, kad galima išskirti kelis technologinius šuolius. „Pavyzdžiui, maždaug 1992-aisiais „Volkswagen“ pristatytas TDI dyzelinis variklis, kuris, palyginus su ankstesniais, buvo galingesnis, tylesnis, skleidė mažiau vibracijų. Kitas šuolis įvyko tuomet, kai buvo pristatyti „Common-Rail“ aukšto slėgio degalų įpurškimo sistemą turintys dyzeliniai varikliai. Tai įvyko maždaug 2000-aisiais.

Vėliau tokių didelių šuolių jau nebuvo. Kalbant apie benzininius variklius, esminis šuolis įvyko, kai buvo pristatytos tiesioginio degalų įpurškimo sistemos. Tada atsirado vadinamasis sluoksniuotasis mišinys, kuris dega net ir tuomet, kai yra labai liesas, o tai reiškia ir geresnę ekonomiją. Šiuo šuoliu buvo pastebimai padidintas benzininių variklių naudingumo koeficientas“, – LRT.lt įvardija A. Rimkus.

Daug ryškesnių ir esminių variklių konstrukcijos pasikeitimų negali įvardyti ir V. Kabelis, tačiau jis išskiria kitą aspektą – kai kurie sprendimai, anksčiau naudoti kaip patikimumo garantas, šiandien yra tapę visiška priešingybe. „Anksčiau būdavo, pavyzdžiui, „Mercedes-Benz“ varikliai su grandininiu dujų skirstymo mechanizmu, su jais galėdavai nuvažiuoti milijoną kilometrų. Tai buvo patikimumo ir ilgaamžiškumo etalonas.

Gamintojas buvo tiek viską ištobulinęs, kad, net jei grandinė sukeldavo problemų po dešimties metų eksploatavimo, jie kompensuodavo dalį remonto išlaidų. Šiandieniniuose varikliuose taip pat labai plačiai yra naudojami grandininiai dujų skirstymo mechanizmai, bet grandinės yra išlengvintos, o tai sukelia tam tikrų problemų, nes jos labai greitai išsitampo arba net nutrūksta, o su viena grandine automobilis nuvažiuoja iki 100 tūkst. kilometrų. Grandinės keitimo kaina yra didelė. Be to, tokie varikliai yra nenuspėjami ir sunku prognozuoti, kokį atstumą jie įveiks nesugedę“, – teigia V. Kabelis.

Pastaruoju metu automobilių gamintojai ir inžinieriai stengiasi kurti ekonomiškus, mažo darbinio tūrio, tačiau pakankamai galingus variklius. „Bet kuris variklis turi vidinių mechaninių nuostolių, todėl kuo variklis mažesnis, tuo mažesni ir nuostoliai. Tad, jei pačiame cilindre yra patalpinama daugiau energijos, o mažesnis cilindras atlieka tokį patį darbą, kaip ir didesnis, dėl mažesnių mechaninių nuostolių mažesnio litražo varikliai ir yra ekonomiškesni“, – paaiškina A. Rimkus.

Kad gamintojai stengiasi mažinti variklių darbinį tūrį, pastebi ir V. Kabelis. Jis teigia, kad, pavyzdžiui, šiuolaikinis turbobenzininis mažalitražis variklis pasiekia neką mažesnį galingumą nei senesnis šešių cilindrų variklis. Tačiau geresnė degalų ekonomija ir didesnis galingumas turi kitą medalio pusę. „Tai labai atsiliepia variklio resursui, nes variklio detalės yra kur kas labiau apkraunamos, cilindruose susidaro didesnis slėgis, dėl to keliami kitokie reikalavimai medžiagoms.

Tokių variklių resursas yra skaičiuojamas iki 300 tūkst. Taip yra todėl, kad cilindrų apdirbimo paviršius, stūmokliai ir alkūniniai velenai gaminami naudojant tobulesnes technologijas, yra jonizuojami ir padengiami specialiomis medžiagomis. Tačiau dėl šios priežasties variklis, atidirbęs jam skirtą laiką, yra neberemontuojamas. Dažniausiai mažo darbinio tūrio varikliams gamintojai net nėra numatę atsarginių detalių, nes variklio blokas kartu su stūmokliais, žiedais ir alkūniniu velenu yra viena detalė.

Taigi, jei variklis pradėjo vartoti daug alyvos, pakeisti žiedus gali būti neįmanoma. Visgi, jei atsargines detales gauti pavyktų, vis tiek susiduriama su problema, kad gamintojas nėra pateikęs variklio išardymo ir surinkimo technologijos“, – mažalitražių variklių trūkumus LRT.lt įvardija V. Kabelis. Kokia variklio komponuotė pati geriausia? Variklių kūrėjai ir inžinieriai yra sukūrę gausybę įvairių variklių, kurie skiriasi, pradedant cilindrų skaičiumi, baigiant jų išdėstymu.

Tačiau abu LRT.lt kalbinti ekspertai vieningai teigia, kad, jų manymu, geriausi – šešių cilindrų varikliai. „Jeigu žiūrėtume grynai iš mechaninės pusės, pagal atsirandančias jėgas ir inercijas, kaip jas reikia atsverti, pati pranašiausia konstrukcija yra šešių cilindrų, išdėstytų eile, variklis. Jam nereikia jokių papildomų balansavimo velenų. O keturių cilindrų variklis nėra savaime atsveriantis. Kai kurie gamintojai naudoja papildomus balansinius velenus, kiti – ne, tačiau toks variklis pasižymi didesnėmis vibracijomis. V formos variklio privalumas – jo dydis.

Tokį variklį lengviau sumontuoti į automobilį dėl jo ilgio, mažesnio svorio. Yra net ir toks skaičiavimas – kiek sveria vienas kilovatas. Todėl sutrumpinus variklį, trumpėja velenas, sutaupoma masės. O kalbant apie techninį pranašumą, jo praktiškai nėra“, – sako A. Rimkus. Jam pritaria ir V. Kabelis. „Manyčiau, kad geriausi yra šešių cilindrų varikliai, nesvarbu, cilindrai išdėstyti eile ar V forma. Tai geriausiai subalansuoti varikliai, jiems nereikia papildomo balansavimo“, – priduria V. Kabelis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.